W którym miejscu skóra starzeje się najszybciej?

W którym miejscu skóra starzeje się najszybciej
Nowah Bartscher z Unsplash

Proces starzenia się skóry rozpoczyna się już w 25 roku życia i jego postępy są w znacznej mierze nieodwracalne. Skóra stopniowo zaczyna tracić kolagen i elastynę, czyli białka, które w znacznej mierze utrzymują skórę gładką i napiętą. Niestety nie mamy wpływu na rozrywanie włókien białkowych. W trakcie procesu starzenia się każda z nas zauważa na swojej twarzy – a także innych fragmentach ciała – że poszczególne partie starzeją się szybciej lub wolniej. Od czego więc zależą te różnice?

Zmarszczki na twarzy

Twarz narażona jest na najszybsze powstawanie zmarszczek. Dzieje się tak ze względu na ciągłą działalność szkodliwych czynników zewnętrznych. Chodzi tutaj przede wszystkim o promieniowanie słoneczne, a także takie czynniki jak wiatr i mróz w trakcie zimy. W chłodne dni, podczas gdy reszta ciała jest osłonięta, twarz w dalszym ciągu wystawiona jest na działalność bezwzględnej matki natury. Czynnikiem negatywnie wpływającym na stan skóry jest także palenie papierosów – dym oprócz kontaktu z dłońmi ma także bezpośrednią styczność ze skórą twarzy. Nie bez znaczenia zmarszczki wokół ust nazywane są „zmarszczkami palacza”. Ciągły ruch ust towarzyszący paleniu w końcu przyczynia się do powstawania tych nieestetycznych bruzd. Twarz to również część ciała, na którą wybitny wpływ ma mimika – marszczenie czoła, częste śmianie się czy unoszenie brwi na stałe odbija się na naszej twarzy i kondycji skóry po wejściu w proces starzenia się. Na uwagę zasługuje także wrażliwa okolica oczu, która boryka się z wieloma problemami estetycznymi, nie tylko ze zmarszczkami. Należą do nich m.in.: zmęczenie i powstawanie worków, podkrążenie, sinienie oraz opadanie powiek i puchnięcie. Dlatego w obrębie oczu możesz stosować ten sam krem, co do reszty twarzy lub zastosować oddzielny, specjalnie przeznaczony do tych okolic. Na szczęście na pomoc w walce z nieubłaganym czasem przychodzą nam kosmetyki. I tak dobrze postawić na przykład na krem przeciwzmarszczkowy i ujędrniający Mixa, który jest przeznaczony dla kobiet po 45. roku życia.

Wiotczenie skóry szyi

Skóra szyi również wymaga szczególnej opieki, gdyż wybitnie często kontrastuje z zadbaną skórą twarzy. Podczas gdy na tą drugą nakładamy niezliczoną ilość kremów i preparatów pielęgnacyjnych, to skóra szyi jest zaniedbywana. Jest ona cienka i znajduje się na niej bardzo mało gruczołów łojowych, przez co często jest przesuszona i matowa. Dlatego, rozprowadzając krem na twarzy, nie należy zapominać o partiach znajdujących się niżej, ponieważ zarówno szyja, jak i dekolt zaczynają się starzeć w tym samym czasie, co twarz.

Nieidealny dekolt

Dekolt dotyka podobny problem, co szyję – bardzo często jest pomijany w codziennej pielęgnacji, a skóra na nim równie szybko ulega starzeniu się. Jeśli natomiast będziemy o nim pamiętać i regularnie wspomagać kremami nawilżającymi i napinającymi, z pewnością odwdzięczy się nam nienagannym stanem.

Zmęczone dłonie

Dłonie oprócz podatności na czynniki towarzyszące im przez nieustanny kontakt ze środowiskiem zewnętrznym są dodatkowo narażone na działalność szkodliwych substancji związanych z różnego rodzaju aktywnościami, np. zmywaniem naczyń czy farbowaniem włosów. Dlatego właśnie przy wykonywaniu tych czynności należy bezwzględnie używać ochronnych rękawiczek, a później zafundować dłoniom relaks poprzez natłuszczenie ich kremem lub wykonując kurację odżywczą, np. nakładając odżywczy preparat i włożenie na dłonie bawełnianych rękawic na całą noc. Oprócz tego należy pamiętać, aby – szczególnie zimą – nie wychodzić z domu bez kremu do rąk w torebce i używać go przy każdej sposobności. Oprócz nawilżania dłoni warto również skupić się na skórkach i płytce paznokcia. Jeśli często mamy suche skórki, dobrym sposobem będzie użycie natłuszczających oliwek dostępnych również w podobnej formie co lakiery do paznokci – z pędzelkiem ułatwiającym rozprowadzenie oliwki. Najlepiej jest stosować wszystkie te preparaty codziennie przed pójściem spać. Regularność szybko się nam opłaci!

Artykuł sponsorowany

PODZIEL SIĘ: