Wypełnianie zmarszczek – co warto wiedzieć przed wyborem kwasów wypełniających zmarszczki

Zaniedbanie pielęgnacji skóry, stosowanie używek i biegnący czas powodują, że z drobnych rys powstają zmarszczki, które trudno zatuszować makijażem. Istnieje jednak pewien sposób, który pozwoli się ich pozbyć bezpiecznie i skutecznie. Przed podjęciem decyzji, warto poszerzyć wiedzę na temat zabiegu i stosowanych podczas niego preparatów.

Wypełnianie zmarszczek.

Zabieg wypełniania zmarszczek rozpoczyna się wykonaniem znieczulenia miejscowego i dezynfekcji skóry. Następnie lekarz podaje pod zmarszczkę żel z kwasem za pomocą zastrzyków, w efekcie czego zmarszczki są zredukowane. Preparat usuwa zmarszczki na czole, między brwiami, wokół ust i oczu. Pozwala pozbyć się opadniętych kącików ust i podkrążonych oczu. Zabieg trwa niecałą godzinę. Nie trzeba wykonywać wcześniej testów alergicznych. W miejscu wkłucia może pojawić się małe zaczerwienienie oraz drobne krwiaczki, po których nie ma śladu po maksymalnie siedmiu dniach od wykonania zabiegu.

Wypełniacze.

Podczas zabiegu stosuje się substancje zwane potocznie wypełniaczami. Znaczna większość powstała na bazie kwasu hialuronowego. Związek chemiczny występuje w ludzkim organizmie, gdzie pełni rolę uwodnienia tkanki łącznej oraz bariery chroniącej ją przed bakteriami. Znalazł zastosowanie w kosmetyce, jako skuteczny środek do walki ze zmarszczkami. Wraz z wiekiem kwas hialuronowy w skórze zanika, czego objawem jest wiotkość skóry, powstawanie bruzd i rys. Nosi nazwę endogennego, ponieważ znajduje się w ludzkim organizmie. W preparatach wypełniających zmarszczki zawarto zaś egzogenny kwas hialuronowy. Mają identyczną budowę, lecz inne pochodzenie. Egzogenny kwas hialuronowy powstaje w procesie fermentacji bakteryjnej. Aby zapobiec szybkiemu rozpadowi kwasu, jego cząsteczki wzmacnia się poprzez usieciowanie, dzięki czemu efekt zabiegu utrzymuje się w skórze od sześciu do dwunastu miesięcy. Tempo zanikania wypełniacza zwiększa się pod wpływem palenia tytoniu i nadmiernej ekspozycji na promienie UVA. Kwas hialuronowy stymuluje produkcję kolagenu, dlatego też podczas kolejnego zabiegu można użyć mniejszej ilości preparatu, aby osiągnąć równie dobry efekt.

Bardzo dużą zaletą zabiegu jest to, że nie zagraża zdrowiu, jednak są pewne wyjątki. Kobiety w ciąży i matki karmiące piersią, a także osoby uczulone na kwas hialuronowy nie mogą poddać się zabiegowi. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu są też stany zapalne skóry. Wadą są wysokie koszty zabiegu, niemniej jednak jego atuty są znacznie więcej warte. Wypełnienie zmarszczek jest nieinwazyjne, szybkie i skuteczne, co przyczyniło się do wzrostu popularności zabiegu w bardzo krótkim czasie.

PODZIEL SIĘ: