BOTOKS – pogromca zmarszczek. Co warto o nim wiedzieć?

Botoks jest jednym z najbardziej znanych sposobów wygładzania zmarszczek. Przed poddaniem się zabiegowi warto wiedzieć, czy niesie za sobą ryzyko powikłań i jakie daje efekty.

Likwidacja zmarszczek.

 Botoks jest substancją występującą także pod nazwą toksyny botulinowej i jadu kiełbasianego. Laseczka Clostridium botulinum produkująca jad, występuje w glebie, jelitach zwierząt i na dnie zbiorników wodnych. Toksyna botulinowa pojawia się także w zepsutej wędlinie. Podana w dawce większej niż 0,0004 mg, powoduje śmierć człowieka. Działa toksycznie na mięśnie, doprowadzając do ich porażenia. W medycynie jest wykorzystywana od bardzo dawna. Początkowo pełniła rolę preparatu leczniczego w terapii zaburzeń skurczy mięśni. Obecnie jest znana jako pogromca zmarszczek. Bardzo dobrze likwiduje zmarszczki na czole i dolnej powiece oka. Stosuje się ją również do likwidacji kurzych łapek i podniesienia brwi. Za jej pomocą można usunąć zmarszczki w okolicy ust i brody. Preparaty zawierające toksynę botulinową stosowane w medycynie estetycznej są produkowane laboratoryjnie ze szczepów bakterii, oczyszczane, a następnie pakowane w dokładnie odmierzonych dawkach. Zawartość toksyny w preparacie jest mierzona w jednostkach. Substancje stosowane do wygładzenia zmarszczek zawierają od 20 do 60 jednostek. Są całkowicie bezpieczne dla człowieka. Dawki toksyczne wynoszą od 2500 do 3000 jednostek.

Zabieg odmładzania skóry za pomocą botoksu powoduje tymczasowy i miejscowy paraliż mięśni odpowiadających za mimikę. Zabieg trzeba powtarzać regularnie, aby zmarszczki pozostały wygładzone. Trwa kilkanaście minut i nie wymaga podania znieczulenia. Lekarz przekłuwa skórę cienką igłą, wprowadzając botoks do mięśni twarzy. Wstrzykuje niewielką ilość preparatu w kilka miejsc. Osoba, która poddała się zabiegowi, nie powinna uprawiać sportu przez kilka godzin po wizycie u lekarza. Tylko wtedy toksyna pozostanie w miejscu wstrzyknięcia i zadziała na włókna mięśniowe. Efekt wygładzenia skóry jest widoczny już po kilku dniach. Rezultaty pierwszego zabiegu utrzymują się przez około pół roku, zaś z każdym kolejnym są widoczne coraz dłużej. Po sześciu miesiącach działania toksyny botulinowej, skóra wygląda młodziej i jest wypoczęta, a zmarszczki ulegają spłyceniu. Gdy przez tak długi okres nie wykonuje się ruchów marszczących czoło, albo odpowiedzialnych za kurze łapki, skóra odpoczywa. Nawet po ustaniu działania botoksu, wygląda znacznie młodziej.Cena jednego zabiegu wynosi od 500 zł do 1200 zł.

Możliwość powikłań.

Osoby posiadające wrażliwą skórę, mogą zauważyć na skórze małe ślady, które znikają po kilku dniach. Zdarzają się przypadki miejscowego opadania skóry. Zabieg uchodzi za bezpieczny, jednak mogą zdarzyć się także bardziej skomplikowane powikłania. Przed jego wykonaniem lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem, aby uniknąć negatywnych konsekwencji. Zabiegi z użyciem botoksu są odradzane młodym osobom, ponieważ mogą przyspieszyć starzenie się skóry. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu są ciąża, okres laktacji, miejscowe infekcje skóry, zaburzenia na tle nerwowo-mięśniowym oraz nadwrażliwość na albuminy ludzkie, które są składnikami preparatu. Koniecznie trzeba poinformować lekarza o zażywanych lekach. Stosowanie niektórych preparatów farmaceutycznych, m.in. Cuprenilu, chlorochiny i streptomycyny uniemożliwia bezpieczne przeprowadzenie zabiegu.

PODZIEL SIĘ: