Jak się odżywiać, by młodo wyglądać? Poradnik

Jak się odżywiać, by młodo wyglądać
Pexels

Każda z nas chce wyglądać pięknie i młodo, przychodzi jednak czas, kiedy trzeba bardziej się postarać, by to osiągnąć, ponieważ z czasem w skórze zachodzą zmiany, na które wpływa proces starzenia się skóry związany z mechanizmami wrodzonymi oraz proces starzenia się skóry związany z wpływem środowiska zewnętrznego. 

Starzenie się skóry – jak temu zapobiec? 

Starzenie się skóry to proces, który czeka każdą z nas, zaczyna się, gdy osiągamy wiek 25-30 lat, początkowo jest niewidoczny. Proces ten polega na zmniejszeniu biologicznej aktywności komórek organizmu, spowolnieniu procesów regeneracyjnych, obniżeniu odporności i odpowiedzi na stres środowiskowy oraz obniżeniu właściwości adaptacyjnych organizmu znajdujących się pod kontrolą czynników genetycznych. Nie możemy całkowicie zapobiec starzeniu się skóry, jednak możemy go mocno spowolnić między innymi poprzez odpowiednią dietę i nawodnienie organizmu.  

Jakie witaminy są najważniejsze? 

A więc co jeść, by spowolnić starzenie się skóry? Dietetycy podkreślają ważną rolę witaminy A, odpowiadającej za prawidłowe funkcjonowanie skóry. Witamina ta jest bardzo silnym antyoksydantem, czyli substancją, która ma na celu zabezpieczenie skóry przed szkodliwością wolnych rodników tlenowych. Przeciwutleniacze (antyoksydanty) chronią skórę przed stresem oksydacyjnym, który spowodowany jest ich aktywnością, a tym samym ogranicza przedwczesne starzenie się skóry, będące skutkiem tego procesu. Ważna jest również witamina E, która zaaplikowana na skórę przed wystawieniem jej na słońce, zmniejsza zaczerwienienia oraz nadmierną wrażliwość skóry na wpływ promieniowania UV, ułatwia gojenie się ran po wypryskach, a także zmniejsza rogowacenie. Tak samo jak witamina A, E również jest silnym przeciwutleniaczem chroniącym skórę przed przedwczesnym starzeniem się. Istotną rolę odgrywa też witamina B3, inaczej PP, która oprócz działania przeciwzmarszczkowego, reguluje wilgotność i złuszczanie się skóry oraz rozjaśnia przebarwienia i posiada właściwości przeciwzapalne. 

Wpływ nawodnienia organizmu na cerę 

Nawodnienie organizmu ma spory wpływ na naszą cerę. Prawidłowe nawodnienie organizmu sprawi, że odzyska ona zdrowy wygląd, jędrność oraz elastyczność, dzięki niemu skóra będzie w stanie zachować jej naturalną barierę ochronną. Jakie jest dzienne zapotrzebowanie na wodę? Dorosłe osoby powinny pić około 2 litrów, dawka ta zwiększa się w czasie upałów do 3 litrów. Nawilżając skórę od środka należy także pamiętać o dbaniu o nią zewnątrz przy użyciu kosmetyków nawilżających. 

Pielęgnacja skóry – czego unikać? 

Źle na naszą cerę wpływa palenie papierosów, ponieważ przez nikotynę staje się ona szara, matowa i przesuszona. Negatywny wpływ na skórę ma także spożywanie nadmiernej ilości fast foodów ze względu na zawierane w nich różne szkodliwe substancje i związki chemiczne. Należy również unikać produktów zawierających cukry proste, czyli między innymi są to soki z syropem glukozowo-fruktozowym, tłuste mięsa, mielone kiełbasy i parówki. 

Oprócz dbania o skórę poprzez dostarczanie jej potrzebnych witamin i odpowiednie nawodnienie, możemy podkreślić naszą urodę przy użyciu pomady do brwi. Jeśli mamy problem ze zbyt krótkimi rzęsami, warto zaopatrzyć się w sztuczne rzęsy, do których z pewnością przydadzą się aplikatory do rzęs. Przy wykonywaniu codziennego makijażu powinniśmy zwrócić uwagę na to, jakich produktów używamy, czy są one dobrej jakości, gdyż mają one spory wpływ na kondycję naszej cery. 

PODZIEL SIĘ: