Usuwanie zmarszczek i nie tylko – botoks w medycynie estetycznej
Za pomocą nowoczesnych zabiegów medycyny estetycznej można skutecznie poprawić wygląd skóry twarzy i ciała, a tym samym także swoje samopoczucie. Są to zabiegi bezpieczne, małoinwazyjne lub nieinwazyjne, które nie wymagają hospitalizacji. Efekty, jakie dają, mogą być naprawdę spektakularne! Doskonałym przykładem jest tu botoks, czyli toksyna botulinowa. Jak medycyna estetyczna wykorzystuje jej właściwości?
Toksyna botulinowa, czyli botoks – co to jest?
Botoks, także botox, jest jedną z popularnych substancji wykorzystywanych w medycynie estetycznej. Stosuje ją praktycznie każdy gabinet, który zajmuje się świadczeniem takich właśnie usług. Czym jednak naprawdę jest botoks?
Związek ten, który określany jest profesjonalnie jako toksyna botulinowa, jest produktem bakterii jadu kiełbasianego Clostridium botulinum. Wytwarzana przez nie toksyna jest jedną z najsilniejszych na świecie i może być ona śmiertelnie niebezpieczna dla organizmu człowieka. Badania naukowe wykazały jednak, że toksyna botulinowa, czyli botox ma również właściwości terapeutyczne, gdy zastosowana zostanie w niewielkich dawkach.
Jak działa toksyna botulinowa?
Botoks jest zaliczany do kategorii neurotoksyn, czyli oddziałuje ona na układ nerwowy. Związek ten, gdy dostanie się do organizmu, wywołuje tymczasowy paraliż tkanki mięśniowej przez zablokowanie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego.
Dzięki takim właściwościom toksyna botulinowa jest stosowana do prowadzenia różnych zabiegów medycznych, w których dochodzi do nieprawidłowej pracy mięśni.
Szerokie zastosowanie botoksu w medycynie:
- kurcz twarzy
- kurcz powiek
- zez
- kręcz karku
- stopa końsko-szpotawa
- achalazja przełyku
- spastyczność mięśni
- leczenie migreny
Więcej informacji dotyczących właściwości toksyny botulinowej można znaleźć na stronie internetowej Kliniki Medycyny Estetycznej Cliniqmed z Krakowa.
Botox – skuteczne usuwanie zmarszczek
Najczęściej jednak botox jest kojarzony z zabiegami medycyny estetycznej. Za jego pomocą możliwe jest skuteczne usuwanie zmarszczek pochodzenia mimicznego, a mianowicie tych, które pojawiają się na twarzy jako skutek ruchu jej mięśni.
Zmarszczki mimiczne mogą być widoczne na skórze twarzy już po dwudziestce, w szczególności u osób z bogatą mimiką twarzy. Niestety, nawet najlepsze kremy nie mogą wyeliminować zmarszczek mimicznych. Aktualnie jedynym skutecznym, a przy tym małoinwazyjnym zabiegiem na zmarszczki tego typu jest wstrzyknięcie botoksu.
Toksyna botulinowa polecana jest między innymi na:
- zmarszczki poprzeczne oraz pionowe czoła
- zmarszczki wokół oczu, w tym kurze łapki
- zmarszczki (bruzdy) nosowo-wargowe
- zmarszczki przy ustach, także zmarszczki palacza
W gabinetach medycyny estetycznej botox może być używany także wspólnie z kwasem hialuronowym. Takie połączenie stosowane jest wtedy, gdy skóra pacjenta jest zwiotczała i mało jędrna. Wówczas toksyna botulinowa usuw zmarszczki mimiczne, natomiast kwas hialuronowy uzupełnia braki w objętości tkanek i redukuje zmarszczki starcze.
Zabieg polega na wstrzyknięciu odpowiedniej dawki toksyny botulinowej bezpośrednio w zmarszczki. Pierwsze efekty można zobaczyć po paru dniach, ale pełne rezultaty widoczne są po około 7-14 dniach.
Efekty utrzymują się przez około 3-6 miesięcy. Gdy zaczynają one zanikać, wówczas zabieg można powtórzyć.
Botox – polecany na nadmierną potliwość
Warto jednak wskazać, że botox to nie tylko usuwanie zmarszczek. Zawiązek ten jest stosowany także jako leczenie nadpotliwości, czyli nadmiernej potliwości, na przykład dłoni, stóp i pach. Zabieg wygląda wtedy podobnie jak przy usuwaniu zmarszczek – specjalista ostrzykuje wybrane miejsca niewielkimi dawkami botoksu.
Podsumowując, botox to skuteczna i przy tym bezpieczna substancja o szerokim zastosowaniu. Nie tylko usuwa zmarszczki, ale ma także szereg innych właściwości!