Dieta wegetariańska – sposób odżywiania i filozofia w jednym

Dieta wegetariańska
Julia Zolotova z Unsplash

Wegetarianizm stał się w ostatnich latach bardzo popularną dietą oraz filozofią życia. Rezygnacja ze spożywania mięsa to odważny krok, biorąc pod uwagę to, że większość osób od dziecka jest nauczone jeść różne odmiany mięsa. Dieta ma wiele zalet, jak twierdzą eksperci, wegetarianizm nie zawsze jest jednak zdrowy. Najważniejsze jest odpowiednie skomponowanie swojego jadłospisu i dostarczenie organizmowi wszystkich potrzebnych składników odżywczych.  O czym warto wiedzieć przed przejściem na dietę wegetariańską?

Co to jest wegetarianizm?

Dla większości krytyków sceptycznie nastawionych do wegetarianizmu dieta roślinna jest po prostu dietą wykluczającą mięso. Jednak dla prawdziwych wegetarian zasady diety są nie tylko codzienną dietą, ale również filozofią życia, którą starają się okazać szacunek innym stworzeniom żyjącym na ziemi. Ludzie, którzy wybierają wegetarianizm jako podstawę swojego życia, kierują się aspektami społecznymi, religijnymi i etyczno-duchowymi. Nas jednak najbardziej interesują same zasady diety, jej zalety oraz spożywane na niej produkty.

Korzyści wegetarianizmu dla organizmu

Istnieje opinia, że ​​dieta wegetariańska składa się z samej „trawy”, która nie jest w stanie dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych witamin, składników odżywczych i minerałów. Odpowiednio skonstruowana dieta (np. dieta pudełkowa) jest jedna pełnowartościowa i w pełni zbilansowana. Ponadto, dieta wegetariańska w odróżnieniu od wegańskiej, wyklucza tylko mięsa, w tym drobiu, ryb i owoców morza. Zostaje więc cały szereg zdrowych i naprawdę smacznych alternatyw – produkty zbożowe, nabiał, jaja, rośliny strączkowe, orzechy, owoce, warzywa i wiele więcej nieco bardziej wyszukanych opcji.

Dlaczego warto stosować dietę wegeteriańską i jak zacząć?

Zwolennicy wegetarianizmu twierdzą, że dieta może być najskuteczniejszym sposobem na pokonanie niektórych problemów cywilizacyjnych. Osoby stosujące tę dietę, kojarzą się z ludźmi pełnymi optymizmu i bardzo pozytywnym podejściem do życia. Oczywiście, w wielu przypadkach wpływ na to ma nie tylko dieta, ale zdecydowanie odgrywa w tym ważną rolę. Klucz do sukcesu leży przede wszystkim w umiejętności skomponowania pełnowartościowych posiłków. Jeżeli mamy z tym problem, rozwiązaniem może być catering dietetyczny Bydgoszcz. Według ekspertów dieta wegetariańska zmniejsza ryzyko wystąpienia: otyłości, cukrzycy typu 2, choroby niedokrwiennej serca, nadciśnienia tętniczego, hipercholesterolemii, nowotworów, kamicy żółciowej i nerkowej, zaparć i hemoroidów oraz próchnicy zębów. Dieta wegetariańska powinna składać się przede wszystkim ze świeżych owoców, warzyw i produktów zbożowych. Zwiększając w diecie ilość warzyw i owoców oraz zdrowych tłuszczów i stosujemy najlepszą profilaktykę przeciw chorobom cywilizacyjnym i nowotworowym. Jednocześnie dostarczamy organizmowi większość ilość przeciwutleniaczy, witamin i minerałów.

PODZIEL SIĘ: