Dlaczego powstają zmarszczki na twarzy?

Twarz całkowicie pozbawiona zmarszczek wydaje się być sztuczną i pozbawioną wyrazu. Niektórzy utrzymują, że to właśnie zmarszczki nadają charakteru i pozwalają odczytać historię życia danego człowieka. W dobie kultu piękna i nieprzemijającej młodości, stały się obiektem badań naukowców i licznych koncernów kosmetycznych. Nas jednak najbardziej nurtuje temat, dlaczego w ogóle powstają zmarszczki?

Dlaczego różnie się starzejemy?


Zmarszczki, to typowy objaw procesu starzenia się skóry. Wystarczy jednak porównać kilka osób w tym samym wieku, by zauważyć jak różny może mieć przebieg. Pomimo tego, że same zmarszczki powstają pod wpływem tych samych czynników, mogą one pojawić się już u bardzo młodych osób lub w znacznie późniejszym wieku.
Na przestrzeni lat prowadzono niezliczone badania dotyczące procesów starzenia się skóry. To właśnie na ich podstawie udało się ustalić, że przyczyny powstawania zmarszczek można podzielić na czynniki wewnętrzne oraz zewnętrzne. Wewnętrznymi czynnikami warunkującymi procesy starzenia się skóry są uwarunkowania genetyczne, a także naturalne procesy fizjologiczne, które ulegają spowolnieniu wraz z upływającym czasem. Na wewnętrzne przyczyny powstawania zmarszczek, mamy raczej niewielki wpływ, jednak zewnętrzne (takie jak nadmierna ekspozycja na słońce (promieniowanie UVA i UVB), stres, niewłaściwa dieta czy używki) mogą być w znacznym stopniu przez nas kontrolowane.

Czynniki zewnętrzne i zewnętrzne.

Oczywiście czynniki wewnętrzne działają równocześnie z tymi zewnętrznymi. W zależności od predyspozycji genetycznych, typu skóry, a nawet mimiki twarzy, wpływ czynników zewnętrznych może być bardziej lub mniej widoczny. Niezależnie od kondycji skóry, z biegiem czasu dochodzi do utraty napięcia i jędrność skóry. Wszystko za sprawą komórek skóry właściwej, które produkują coraz mniej „napinaczy” skóry: kolagenu, włókien sprężystych i kwasu hialuronowego. To właśnie zanik tych substancji sprawia, że na twarzy zaczynają pojawiać się zmarszczki.

PODZIEL SIĘ: