Dlaczego skóra się starzeje?

powstawanie zmarszczek

Każda kobieta pragnie cieszyć się młodą, jędrną skórą. Niestety, upływający czas jest bezlitosny dla naszej urody. Jakie czynniki przyspieszają procesy starzenia? Czy można je wyeliminować ze swojego życia? Procesy starzenia wcześniej czy później dadzą się we znaki każdej z nas. W miarę upływu czasu nasz organizm zmniejsza syntezę kolagenu, czyli białka odpowiedzialnego za elastyczność skóry. Na twarzy pojawiają się pierwsze oznaki starzenia. Skóra traci blask i jędrność.

Zmarszczki – podłoże genetyczne

Niektóre kobiety starzeją się szybciej niż ich rówieśniczki. Geny wywierają ogromny wpływ na nasz wygląd. Osoby, których przodkowie długo cieszyli się gładką skórą, zazwyczaj starzeją się nieco wolniej.

Fotostarzenie

Niektóre czynniki sprzyjają powstawaniu zmarszczek. Naukowcy udowodnili, że miłośnicy opalenizny starzeją się szybciej. Promienie słoneczne uszkadzają skórę i DNA. Wprawdzie nasz organizm w wyniku ewolucji wykształcił mechanizmy obronne, warto jednak pamiętać, iż są one obarczone błędem. Promienie słoneczne przyczyniają się do skracania telomerów (fragmentów chromosomów) i tym samym przyspieszają procesy starzenia. Jeśli nie potrafimy zrezygnować ze złocistego odcienia skóry, zainwestujmy w dobry samoopalacz. Kosmetyki oparte na nowoczesnych technologiach nie pozostawiają brązowych smug.

Palenie papierosów a powstawanie zmarszczek

Palenie papierosów wpływa negatywnie na nasz wygląd. U osób, uzależnionych od nikotyny, zmarszczki pojawiają się stosunkowo szybko. Bruzdy wokół ust i nosa nie dodają nam uroku. Jednocześnie warto pamiętać, iż toksyny zawarte w dymie papierosowym oddziałują niekorzystnie na naszą skórę i DNA. Palacze są narażeni na powstawanie zmian trądzikowych. Jednocześnie ich cera jest matowa i szara.

Niewłaściwa dieta a wolne rodniki

Niewłaściwa dieta przyspiesza procesy starzenia. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że kwasy tłuszczowe w formie trans, które znajdziemy we frytkach i chipsach, są toksyczne dla naszego organizmu. Konsumując fast foody i słodycze, przyczyniamy się do powstawania wolnych rodników, które uszkadzają białka i DNA. Za sprawą tych reaktywnych związków skóra ulega procesom starzenia.

Znając czynniki, które przyspieszają procesy starzenia, możemy skutecznie zapobiegać powstawaniu zmarszczek. Jeśli zmodyfikujemy dietę i zerwiemy z nałogami, będziemy cieszyć się gładką, jędrną skórą przez długie lata.

PODZIEL SIĘ: