Dlaczego zimą warto stosować kremy z filtrem?

Dlaczego zimą warto stosować kremy z filtrem

Zima to czas, kiedy wiele osób zapomina o kremie z filtrem. O ile późną wiosną lub latem nakładamy go pod makijaż, o tyle wraz z nastaniem jesieni, zapominamy o tej czynności. Dlaczego zimą warto stosować kremy z filtrem?

Promienie UV docierają do naszej skóry przez cały rok

Mitem jest, jakoby promienie UV docierały do Ziemi tylko w okresie wiosenno-letnim. Owszem, tylko od drugiej połowy kwietnia do połowy września w skórze zachodzi synteza witaminy D. Ale w pozostałym czasie promienie UV także nam towarzyszą każdego dnia. W mniejszej ilości niż latem, ale jednak.

Zimą też można doświadczyć poparzenia słonecznego

Wiele osób uważa, że poparzenie słoneczne grozi im tylko na plaży w upalny dzień. Nieprawda, można go doświadczyć w środku zimy, spacerując po parku, czy zjeżdżając na nartach ze stoku. Pamiętajmy o tym, że śnieg odbija promienie UV i kieruje je na naszą twarz. To zwiększa ryzyko poparzenia. Dlatego przed wypadem na stok należy posmarować twarz kremem z filtrem UV.

Szybko zapadający zmrok nie chroni nas przed promieniami UV

Wiele osób nie nakłada kremu z filtrem zimą, bo wychodzi do pracy o 7, a wraca po 15, kiedy już jest ciemno. Fakt, że nie przebywasz na świeżym powietrzu w godzinach nasłonecznienia, nie chroni cię przed promieniami UV. Te bowiem przenikają przez szybę samochodu czy biura i oddziałują na twoją skórę oraz DNA.

Zimą nasza skóra też starzeje się pod wpływem promieni UV

Promieniowanie słoneczne zimą też przyczynia się do fotostarzenia się skóry. W związku z tym, nawet gdy za oknem tęgi mróz, a ty idzesz tylko do pracy, warto nałożyć krem z filtrem. Nie musi to być od razu SPF 50, najmocniejszy faktor możesz zachować na stok narciarski lub długi spacer na łonie natury.

Promienie UV zimą też zwiększają ryzyko czerniaka

Promieniowanie słoneczne, które dociera do naszej skóry zimą, także może przyczynić się do raka skóry, w tym czerniaka. Dlatego staraj się chronić twarz przed słońcem przez cały rok. Osoby, które mają bardzo jasną karnację i sporo znamion, nawet zimą powinny używam kremów z filtrem SPF 50. Jest to wskazane ze względów bezpieczeństwa.

PODZIEL SIĘ: