Działanie kolagenu

kosmetyki z kolagenem

Kolagen zrobił zawrotną karierę w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym. Ta substancja, zaliczana do białek, poprawia kondycję skóry, włosów i stawów. Niestety, nie każdy wie, czym jest kolagen.

W przypadku kolagenu mamy do czynienia ze specyficznym białkiem, który wchodzi w skład tkanki łącznej. Ten polipeptyd wchodzi w skład skóry, ścięgien i chrząstek stawowych. Z przeprowadzonych badań wynika, iż 3 łańcuchy kolageny łączą się w jedno włókno.

Synteza kolagenu

Organizm człowieka posiada zdolność do syntezy kolagenu. Niestety, w miarę upływu czasu wytwarza coraz mniej tego cennego białka. Łańcuch polipeptydowy powstaje w obecności witaminy C. Osoby, których dieta jest uboga w kwas askorbinowy, częściej cierpią z powodu zmian zwyrodnieniowych stawów.

Właściwości ujędrniające

Z punktu widzenia przemysłu kosmetycznego kolagen jest niezwykle cenną substancją. Za jego sprawą cieszymy się gładką, elastyczną i dobrze nawilżoną skórą. Jednocześnie kolagen przyczynia się do jej regeneracji. Niestety, w miarę upływu czasu nasz organizm produkuje coraz mniej kolagenu.

Procesy starzenia się

Kiedy w organizmie spada stężenie tego cennego białka, nasza skóra zdradza oznaki starzenia. Pojawiają się pierwsze zmarszczki, przebarwienia, a włosy stają się szorstkie i matowe.

Kolagen stosowany wewnętrznie

Od pewnego czasu obserwuje się wzrost zainteresowania napojami z kolagenem. Naukowcy uważają, że dostarczając to białko do wnętrza organizmu, zapobiegamy wielu groźnym chorobom i spowalniamy procesy starzenia.

Z kolei kosmetyki, które zawierają kolagen, pobudzają fibroblasty do produkcji tego cennego białka. Za sprawą tego typu specyfików możemy cieszyć się gładką, jędrną skórą przez wiele lat.

PODZIEL SIĘ: