Jak opóźnić procesy starzenia się?

Starzenie się jest naturalnym procesem pojawiającym się z biegiem lat. W epoce kultu młodości i piękna, stale poszukuje się sposobów pozwalających na jego opóźnienie. Wbrew pozorom wystarczą małe zmiany, aby na dłużej zachować młody wygląd.

Uwarunkowania fizjologiczne.

Proces starzenia jest uwarunkowany fizjologicznie i polega na stopniowym zmniejszaniu się aktywności biologicznej organizmu. Ciało potrzebuje coraz więcej czasu na regenerację i nie jest w stanie usunąć wszystkich uszkodzeń komórek. Tempo starzenia jest uwarunkowane różnymi czynnikami. Proces o którym mowa opiera się na trzech mechanizmach. Komórki nie mające zdolności do rozmnażania się ulegają uszkodzeniu i obumierają. Te zaś, które posiadają wspomnianą wyżej umiejętność wykazują się znacznie mniejszą aktywnością biologiczną. Pojawiają się nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu. Trzecim mechanizmem towarzyszącym starzeniu się organizmu są zmiany w strukturze substancji międzykomórkowej – objawiają się powstawaniem zmarszczek oraz wiotkością skóry.

Czynniki wpływające na zwiększenie tempa starzenia można podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne. Do grona pierwszych zalicza się przebyte choroby, niezdrowy tryb życia, niewłaściwa dieta, a także praca w szkodliwych warunkach. Czynnikiem wewnętrznym wpływającym na przyspieszenie procesów są uwarunkowania genetyczne. Starzenie można opóźnić zmieniając styl życia na zdrowszy. Starzenie się przebiega w wolnym tempie, jeżeli towarzyszą mu aktywność fizyczna i psychiczna, zdrowa dieta, unikanie używek oraz efektywny wypoczynek, który zniweluje działanie stresu.

Właściwa dieta.

Zbilansowana dieta i ruch, sen oraz umiejętność radzenia sobie ze stresem pozwolą utrzymać dobrą formę fizyczną i psychiczną. Warto rozwijać zainteresowania, ponieważ hobby dobrze wpływa na zachowanie zdrowego umysłu, a także sprzyja kontaktom z innymi ludźmi. Jednym słowem sprawia, że człowiek czuje się spełniony i szczęśliwy. Sen ma bardzo duży wpływ na stan zdrowia. Nie powinien być krótszy niż sześć godzin, bo wówczas ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia i cukrzycę zwiększa się. Ponadto, brak snu przyspiesza procesy starzenia. Naukowcy dowiedli, że jednym z głównych czynników przyspieszających starzenie jest stres, dlatego warto nauczyć się technik relaksacyjnych. Zaproponowane wyżej zmiany pozwolą nie tylko na opóźnienie procesów starzenia, ale także znacząco podniosą jakość życia.

TAGI: Kult młodości, zbilansowana dieta, potrzeba snu, starzenie się, uwarunkowania fizjologiczne, styl życia, używki.

PODZIEL SIĘ: