Pierwsza miesiączka – czy jest się czego bać?

Pierwsza miesiączka
natracare z Unsplash

Wiele młodych dziewczyn obawia się pierwszej miesiączki. Strachem napawa już sam fakt szalejącej w organizmie burzy zmian, a gdy dodać do tego krążące wśród młodzieży mity na temat miesiączkowania, zyskuje się prawdziwie wybuchową mieszankę. Jeśli i Ciebie ta perspektywa napawa lękiem – ten tekst jest właśnie dla Ciebie!

Strach ma wielkie oczy…

Na pewno nie raz i nie dwa słyszałaś różne historie, w których pierwsza miesiączka kojarzona jest ze strachem, bólem lub wstydem. Wiedz, że tego typu historyjki często wyrastają z mitów, a tych, niestety, na temat okresu wciąż krąży bardzo dużo. Ekstremalne wahania nastrojów, paraliżujące bóle, krew potokiem przesiąkająca przez ubranie… Brzmi groźnie, prawda? Na szczęście ten opis to bardzo mocne przekoloryzowanie rzeczywistości. Owszem, w czasie okresu wszystkie dziewczyny doświadczają huśtawek emocjonalnych, raz słabszych, raz trochę mocniejszych, ale prawdziwie gwałtowne zmiany nie zdarzają się często. Podobnie jest z bólami – w większości przypadków są one jedynie odczuwane jako lekki dyskomfort, a jeśli nasilają się, wówczas zwykły termofor potrafi zdziałać cuda. W przypadku pierwszego miesiączkowania powyższe symptomy mogą być tak słabe, że nawet ich nie dostrzeżesz!

Bądź przygotowana!

Najgorszym koszmarem dojrzewającej dziewczyny jest możliwość nagłego pojawienia się krwawienia, gdy akurat jest się między ludźmi – na spacerze, na randce, w szkole… Łatwo sobie wyobrazić to uczucie zażenowania. Na szczęście i w tym przypadku nie masz się czego obawiać, gdyż zwykle pierwsze plamienia nie są aż tak silne, by przesiąknąć przez ubranie. Mimo wszystko warto zabezpieczyć się na taką okoliczność i już wcześniej zacząć nosić przy sobie podpaski albo tampony (https://nastolatki.myob.pl/odkryj-tampony-ob). Kilka sztuk bez problemu ukryjesz w torebce albo plecaku, a dzięki zyskasz pewność, że poradzisz sobie nawet w kryzysowej sytuacji. Jeśli jednak zauważysz oznaki plamienia, a akurat nie będziesz miała przy sobie odpowiedniego zabezpieczenia, nie musisz się martwić. Okres to normalna rzecz, której absolutnie nie trzeba się wstydzić, w końcu przechodzi przez to każda kobieta. Wystarczy, że spokojnie poprosisz o podpaskę lub tampon jedną z przyjaciółek.

Tampony – to prostsze niż myślisz!

O tym, czy stosować podpaski, czy tampony, trzeba zdecydować samemu – to kwestia indywidualna. Przed podjęciem decyzji trzeba obalić kilka nieprawdziwych przekonań o tym, jak używać tamponów. Przede wszystkim: dziewice również mogą je nosić. I to całkiem bezpiecznie! Za pierwszym razem dobrze jest zdecydować się na tampon z aplikatorem (jeśli obawiasz się, że źle osadzony w ciele tampon może się wydostać, aplikator skutecznie rozwieje Twoje obawy; użycie go jest proste i daje gwarancję, że nie zdarzy się nieprzyjemna wpadka). Usunięcie tamponu to także nic strasznego, a już na pewno nie grozi Ci, że sznureczek urwie się, a tampon pozostanie w ciele. Pamiętaj tylko o częstych wymianach tamponów. W czasie miesiączki najważniejsze to dbać o właściwą higienę, a reszta będzie prosta.

Tekst partnera

PODZIEL SIĘ: