Stres a zmarszczki
Na proces powstawania zmarszczek wpływają nie tylko naturalne procesy fizjologiczne, związane ze starzeniem się organizmu. Dużą rolę odgrywa również prowadzony przez nas styl życia. Dieta, stosowanie rozmaitych używek a także stres mają nieodwracalny wpływ na kondycję skóry. Często niestety lekceważymy te czynniki, myśląc, że odpowiedni kosmetyk samoistnie odwróci te procesy. To duży błąd, zważywszy, że stres jest szkodliwy nie tylko dla naszego wyglądu, ale również dla ogólnego funkcjonowania organizmu.
Stres, a kondycja skóry.
Przewlekły stres i napięcie, z którymi coraz częściej musimy się mierzyć w toku życia codziennego mogą sprawić, iż kondycja naszej skóry ucierpi, a zmarszczki zaczną pojawiać się nie tylko szybciej ale również w wyraźniejszej formie. Naukowcy coraz częściej skłaniają się ku tezie, że stres może generować pewne sygnały wysyłane przez naszą skórę. Początkowo wiążą się one z takimi cechami, jak większe zaczerwienienia, wypryski, suchość czy wzmożone napięcie skóry. Następnie może pojawić się większa skłonność do podrażnień, a nawet zaburzeń pigmentacji (jak np. przebarwienia). Przewlekły stres, tak charakterystyczny dla współczesnych społeczeństw może przyczyniać się także do powstawania głębokich zmarszczek. Oczywiście zmiany te nie pojawią się z dnia na dzień, niemniej po kilkunastu latach będą już bardzo wyraźne. Na stres w szczególności podatna jest starsza skóra, w której i tak występuje mniejszy udział włókien kolagenowych, a więc ma naturalne tendencje do wiotczenia i utraty elastyczności.
Jak chronić starszą cerę?
Cera osób w podeszłym wieku ma mniejsze zdolności regeneracyjne, a jej system obronny słabnie. Dlatego też szkodliwe substancje z zewnątrz (w tym wolne rodniki) mają większe „pole manewru”. Stres wzmaga negatywne działanie promieniowania UV, używek (takich jak alkohol, papierosy), czy złej diety (obfitującej w żywność wysokoprzetworzoną i zawierającą liczne konserwanty czy barwniki). Aby więc walka ze zmarszczkami była skuteczna, konieczne jest nie tylko stosowanie działań z zakresu zdrowego stylu życia, ale też zadbanie o równowagę psychiczną.