Szkła progresywne – jedne okulary do zadań specjalnych

Szkła progresywne
Oli Woodman z Unsplash

W pewnych sytuacjach, od szkieł w danych okularach wymaga się znacznie więcej. Naszym problemem, niekoniecznie będzie wyłącznie krótkowzroczność lub dalekowzroczność. Wady wzroku mogą tyczyć się znacznie bardziej skomplikowanego zakresu, tym samym wymagać użycia szkieł, które w szczególności wyróżnią się swoimi parametrami oraz właściwościami. Okularami do zadań specjalnych z pewnością możemy uznać te, które umożliwiają nam płynną zmianę mocy soczewki.

Warto wcześniej zauważyć, jak zachowuje się nasz wzrok podczas widzenia w dali lub bliży. Najczęściej, gdy staramy się przyjrzeć przedmiotowi w zasięgu rąk kierujemy oczy ku dołowi. Przeciwnie jest, gdy przyglądamy się oddalonemu obiektowi. Aby to zrozumieć, warto najzwyczajniej wyjrzeć przez okno. Wyraźnie zauważymy, że nasze oczy automatycznie kierują się ku górze.

Na czym polega zasada działania szkieł progresywnych? Umożliwiają nam dokładne widzenie w bliży oraz dali. Soczewki tego typu wykorzystują naturalne zachowania naszych oczu podczas skupiania się na bliskich, jak i oddalonych obiektach.

Dlaczego możemy je nazwać okularami do zadań specjalnych?

Nasze oczy z wiekiem mogą tracić naturalną zdolność akomodacji. Proces ten jest normalny dla niemal każdej osoby po 40 roku życia. Nazywa się to prezbiopią, czyli utratą zdolności akomodacji oka przychodząca wraz z wiekiem. Niektórzy z nas nie mogą sobie pozwolić na tego typu wady wzroku, ze względu na charakter pracy, czynności wykonywane codziennie lub zajęcia rekreacyjne.

Podczas problemów z akomodacją oka często wykorzystujemy dwie pary okularów – jedne do widzenia w bliży, drugie natomiast do spoglądania w dal. Może być to problematyczne w wielu sytuacjach. Dobrym przykładem będą kierowcy. Podczas jazdy samochodem musimy maksymalizować swoją czujność, widzieć dokładnie obiekty znajdujące się blisko nas oraz analizować sytuację w oddali. Okulary progresywne pozwolą kierowcom widzieć odpowiednio w każdej sytuacji.

Okulary do zadań specjalnych będą również dla nas odpowiednie, gdy pracujemy jako geodeta, kierownik budowy, operator maszyn budowlanych / produkcyjnych oraz w wielu innych zawodach. Docenimy je również podczas gry w golfa oraz biegania.

Przede wszystkim ważny jest odpowiedni dobór okularów przy pomocy optyka. Oceni on w jakim stopniu prezbiopia nas dotyczy oraz doradzi okulary dobrej jakości. Jeśli okaże się, że potrzebujemy egzemplarza posiadającego powyższe zastosowania, z pewnością zainteresują nas szkła progresywne Varilux. Jeżeli pragniemy skorzystać z oferty marki oraz znaleźć pomoc z wyborem odpowiedniego optyka warto odwiedzić stronę znajdującą się pod adresem: www.varilux.pl.

Tekst sponsorowany

PODZIEL SIĘ: