Pielęgnacja CERY DOJRZAŁEJ: podstawowe zasady i dobór kosmetyków

Cera dojrzała ma duże wymagania względem rodzajów kosmetyków i ich zawartości. Chcąc osiągnąć jak najlepsze rezultaty, warto wybierać preparaty zawierające naturalne składniki, które zregenerują, nawilżą i odżywią skórę dojrzałą oraz opóźnią procesy starzenia się.

Kremy przeciwzmarszczkowe.

Podstawą pielęgnacji skóry dojrzałej jest stosowanie kremów przeciwzmarszczkowych – na dzień i na noc. Dwa razy w tygodniu warto stosować maseczkę i peeling. Odradza się gruboziarniste peelingi, ponieważ dojrzała skóra jest bardziej podatna na podrażnienia. Jeżeli jest mocno przesuszona, lepiej zrezygnować z tego kosmetku na rzecz maseczki liftingującej. Kosmetyki stosowane do twarzy powinny być używane również do pielęgnacji skóry szyi i dekoltu. Więcej uwagi należy też poświęcić skórze wokół oczu. Bardzo dobrze sprawdzą się kremy i żele przeznaczone specjalnie do jej pielęgnacji. Należy stosować je codziennie. Kluczem do sukcesu jest systematyczność. Tylko wtedy pielęgnacja przyniesie oczekiwane rezultaty.

Substancje wspomagające.

Wraz z wiekiem skóra wymaga większej pomocy w utrzymaniu jędrności i elastyczności. Potrzebuje substancji wspomagających odnowę skóry i wspierających produkcję kolagenu. Najlepiej w tej roli sprawdzą się koenzym Q10, kreatyna oraz peptydy i kwas hialuronowy. Koenzym Q10 jest składnikiem białka odpowiadającym za jego aktywność. Występuje w mitochondriach komórek zwierząt i roślin. Kreatyna jest związkiem tworzącym się w organizmach zwierzęcych, głównie w mięśniach i ścięgnach. Peptydy są organicznymi związkami chemicznymi, które powstają z połączenia aminokwasów. Występują w organizmach roślin i zwierząt. Kwas hialuronowy jest znaną substancją wykorzystywaną w medycynie estetycznej i kosmetologii. Zawarty w kremie przeciwzmarszczkowym lub innym kosmetyku nawilża skórę i wspomaga regenerację.

Skóra dojrzała potrzebuje również broni do walki z wolnymi rodnikami. Warto dostarczyć jej witamin A, C, E i B9. Witamina A pobudza komórki skóry do odnowy, wspomagając walkę z wolnymi rodnikami. Witamina C przyspiesza produkcję kolagenu, natomiast witamina E zapobiega utracie wody nawilżając skórę. Witamina B9 pełni ważna rolę w regeneracji komórek. Opóźnia starzenie się skóry. Bardzo cenne są olejki roślinne, które posiadają wyjątkowo silne właściwości antyoksydacyjne. Najbardziej skutecznym jest olej arganowy produkowany z owoców arganii żelaznej.

Soja jest jednym z popularnych składników dobrych kosmetyków dla skóry dojrzałej. Należy do grona znanych fitoestrogenów i zmusza komórki skóry do prawidłowej pracy. Naśladuje działanie kobiecych hormonów, które zanikają w okresie menopauzy. Hormony roślinne koją skórę, działając przeciwzapalnie. Sprawiają, że skóra jest lepiej odżywiona i ukrwiona.

Preparaty pielęgnacyjne powinny zawierać minerały takie, jak wapń i magnez. Wapń sprawia, że skóra szybciej się regeneruje, umcnia spoistość komórek i wzmacnia tkankę podskórną. Zapobiega przesuszeniu i nadwrażliwości skóry. Uczestniczy w procesach odbudowy, dlatego najlepiej pełni swą rolę, gdy jest składnikiem kremu na noc. Krem na dzień powinien zaś zawierać magnez dostarczający skórze energii. Stymuluje pracę enzymów komórkowych, pobudzając rozwój komórek skóry. Niektóre kremy przeciwzmarszczkowe są produkowane na bazie koloidalnego złota. Odmładza, nawilża i odżywia skórę, przyspieszając tempo jej regeneracji.

PODZIEL SIĘ: