Zmarszczki: skąd się biorą?

 Zmarszczki, wiotka i cienka skóra to główne objawy starzenia się skóry.Pojawiają się z biegiem czasuwywoływane brakiem pewnych substancji, między innymi kolagenu. Chcąc opóźnić ich pojawienie się, musisz wiedzieć, jak powstają – tylko wtedy zapewnisz skórze skuteczną pielęgnację, która pozwoli zachować jej młody wygląd na dłużej.

Powstawanie zmarszczek.

 Skóra składa się z trzech warstw – naskórka, skóry właściwej zbudowanej z tkanki łącznej oraz tkanki podskórnej. Tkanka łączna jest zbudowana z włókien kolagenowych, elastycznych i retikulinowych. Zmarszczka powstaje w sytuacji, gdy jej budulec jest osłabiony. Pełni rolę fundamentów podścieliska łącznotkankowego, dlatego słabnięcie włókien skutkuje spadkiem napięcia i elastyczności skóry. Staje się wiotka i ulega deformacji, która przybiera formę zmarszczki. Powodem słabnięcia włókien elastycznych i kolagenowych jest deficyt kolagenu rozpuszczalnego spowodowany tym, że jego wytworzenie się w organizmie przebiega wolniej i jest mniej wydajne. Kolagen jest białkiem prostym należącym do grupy białek włókienkowych oraz głównym składnikiem tkanki łącznej skóry. Elastyna jest jednym z białek, a jej rolą jest utrzymanie jędrności i elastyczności skóry. Włókna tworzone przez białko zwane retikuliną wzmacniają działanie dwóch wyżej wspomnianych. Ich stopniowy zanik, a zatem także tempo tworzenia się zmarszczek jest uwarunkowane różnymi czynnikami.

Starzenie się, a zmarszczki.

Wśród przyczyn powstawania zmarszczek należy wyróżnić wewnętrzne i zewnętrzne. Pierwsze z wymienionych są związane z procesami zachodzącymi w organizmie, związanymi ze starzeniem się. Wraz z wiekiem zmniejsza się liczba czynnych enzymatycznie melanocytów. Zanika warstwa rogowa i rozrodcza naskórka, przy jednoczesnym pogrubieniu się i zmniejszeniu spójności warstwy rogowej. Do wewnątrzpochodnych przyczyn powstawania zmarszczek wyróżnia się również utlenianie lipidów i destruktywny wpływ wolnych rodników. Skóra jest słabo nawilżona, ponieważ z biegiem czasu dochodzi do nieprawidłowości w procesie wytwarzania naturalnego czynnika nawilżającego zwanego NMF. Zewnątrzpochodne czynniki powodujące powstawanie zmarszczek są związane z niezdrowym trybem życia. Brak snu i odpoczynku, nadmierna ekspozycja skóry na działanie promieni UV, także brak ochrony przed działaniem niskiej temperatury mają duży wpływ na pojawianie się zmarszczek. Brak higieny i pielęgnacji skóry oraz toksyny zawarte w używkach i obecne w środowisku również nie mają korzystnego wpływu. Ostatnimi czasy coraz częściej mówi się o destrukcyjnym działaniu stresu na zdrowie skóry.

Zmarszczki prędzej czy później dadzą o sobie znać, ponieważ proces starzenia jest naturalny i nieuchronny. Niemniej jednak można opóźnić ich powstawanie. Czynniki wewnętrzne są uwarunkowane genetycznie, dlatego trudno nad nimi zapanować. Mamy natomiast wpływ na czynniki zewnętrzne powodujące powstawanie zmarszczek. Zachowanie higieny oraz uprawianie sportu zapewniają odpowiednie dotlenienie i pielęgnacje skóry. Zmiany zachodzące w skórze pod wpływem wspomnianych czynników mogą zostać skutecznie zneutralizowane za pomocą zabiegów kosmetycznych oraz kosmetyków, takich jak serum odżywcze, olejki regenerujące skórę i krem przeciwzmarszczkowy.

PODZIEL SIĘ: